top of page

3 מעצבים תעשייתיים שאתם חייבים להכיר

אלו מעצבים הנכם מכירים ושמם שגור בפיכם? כולנו שמענו כמובן על ז'אן פול גוטייה, על ראלף לורן, על ג'ורג'יו ארמני. אלו הם מעצבי על בתחום האופנה וגם אם אנו לא פאשניסטות העוקבים באדיקות אחר האופנות והטרנדים האחרונים, אנו בוודאי מכירים את שמם ואולי קצת את פועלם. אז איך הידע שלכם בתחום מעצבי העל של עולם העיצוב התעשייתי?

כל מוצר שאנו רואים סביבנו נולד בראשו של מעצב תעשייתי, שתכנן, בנה, עיצב והוציא לפועל את הרעיון שקרם עור וגידים והפך לדבר מה ממשי - העכבר למחשב, השולחן, הכסא, הברז בכיור, הכיור עצמו. כ-ל מ-ו-צ-ר. וגם בתחום הזה נולדו מעצבים שהם לא פחות מאגדה. אז מי הם המעצבים התעשייתיים הללו שאתם פשוט חייבים להכיר?


פיליפ סטארק - המעצב התעשייתי המוכר בעולם


ובכן, אולי את השם הזה דווקא כן שמעתם כבר בערב כי מדובר ב, איך לא, אגדה של עולם העיצוב התעשייתי והוא ללא ספק השם הכי ידוע בתחום. סטארק נולד בצרפת ב 1949 לאב מהנדס אווירי, והחשפותו לתחום עיסוקו של אביו הובילה ליצירתיותו הגדולה, לאהבתו לתחום העיצוב ולרצון להמציא דברים. לאחר סיום לימודיו, עיצב מבנה מתנפח מרשים ושבה את תשומת ליבו של ז'אן פול גוטייה שהזמין אותו להיות מנהלו האומנותי. בהיותו בן 19 בלבד, הקים את הסטודיו הראשון שלו לעיצוב תעשייתי, ועבד עם חברות העיצוב הגדולות בעולם. בשנות ה-80 נשיא צרפת מיטראן בחר בו לעצב את מבנה מגוריו בארמון אליזה. פיליפ הינו מעצב מוצר רב תחומי, וידו נגעה בכל תחום אפשרי של עיצוב החל מעיצוב פנים וכלה בעיצוב מוצרים. פיליפ מוכר כמעצב המעניין והמפתיע ביותר של עולם העיצוב, ודוגמא לכך היא עבודתו עם AXOR כבר למעלה מ 2 עשורים, וכוללת עיצובים מףפעימים הלקוחים מעולם הטבע ואסתטיים באופן מעורר השתאות. חזונו מעורר ההשראה של סטארק הינו:" להפוך את החיים לטובים יותר למספר הגדול ביותר של האנשים".סטפאנו ג'יובאנוני - מעצב על איטלקי


ג'יאובנוני הוא יליד איטליה ובה מתגורר גם כיום ומעצב לחברות העל כמו אלסי, קפליני, פלוס, מג'יס, סאאב וסייקו. הוא למעשה אדריכל שהתמקד בעיקר בעיצוב תעשייתי. בתחילת דרכו היה שותף לעיצוב המושפע ממגיה שחורה ומעוטר בסימנים פאליים. הוא יצר עם שותפו את האייקון ג'ירודונטו, שהיה למעשה דמות של אדם קטן ללא זהות מינית מוגדרת. את הדמות הזו הטביעו על מגשים שזכו להצלחה מסחררת בחנויות אלסי, שבהמשך ייצרה אינספור מוצרים נוספים עם דמות זו. החלק המפתיע הוא ששיתוף פעולה בפיתוח מוצר בין ג'יאובנוני ואלסי הוביל לכך שאלסי, בית מלאכה קטן וותיק שהתמחה בכלי מתכת, החל לייצר כלי פלסטיק צבעוניים ושובי לב, זאת כי נראו כצעצועים ממש. החזון של ג'יואבנונו הוא ש"אם לא הצלחת לגרום לאנשים לקחת את המוצר ולעשות בו שימוש- נכשלת בעיצוב".

ג'ספר מוריסון - פחות מוכר אך לא פחות מוכשר

ואחרון חביב הינו ג'ספר מוריסון, יליד אנגליה, שאולי שמו הוא המוכר פחות בחבורה, אך סגנון הריהוט שהוא מעצב הוא סגנון חוצה זמנים שמאגד בתוכו מגוון אטריבוטים. בעיצובים של מוריסון ישנם אמצעי הסמלה לכסאות המתכת נוסח הבאוהאוס של ברוייר, אותם באופן מפתיע ומעניין מצליח לשלב עם כסאות הפלסטיק המוכרים לנו מחיינו המודרניים. אדם מן השורה כנראה יזהה את הסגנון של מוריסון כסגנון רטרו טרנדי ופופוליסטי- דוגמא לכך הינו כסא הגן שעיצב בסגנון כסאות הנוח של שנות ה -60, או במנורת הכדור, גם כן מהסיקסטיז שקרויה גם כדור גיו.

מוריסון מעצב תעשייתי שזכה בפרסים יוקרתיים רבים ומעצב היום לחברות גדולות ומוכרות.


Comments


תודה! נשוב אליכם בהקדם

יש לכם רעיון למוצר?

צרו קשר!

החלל החיצון

 יש לכם רעיון או מוצר?

מגיעה לכם שיחת יעוץ חינם!

Anchor 1
bottom of page