top of page

עיצוב תעשייתי - מה זה בעצם? וכיצד מתחילים?

מה זה עיצוב תעשייתי?

כדי לענות על שאלה זו, הביטו רגע סביבכם. כוס הקפה שלכם, העכבר של המחשב, הנייד, המנורה וגם הכסא עליו אתם יושבים - כל אלה הם תולדה של תהליך ארוך ומקיף. למעשה, כל מוצר שאנו רואים סביבנו - בבית, ברחוב, במשרד, ברכב, במרכז המסחרי - שייכים לתחום הנקרא עיצוב תעשייתי. העיצוב התעשייתי, industrial design, הינו תחום אשר עוסק בעיצוב ופיתוח מוצרים לייצור בכמויות מסחריות, כלומר לתעשייה.שלבי העיצוב התעשייתי

תחום העיצוב התעשייתי מתאפיין במחקר עמוק ומקיף שמקדים את שלב העיצוב עצמו ונועד לתת למעצב הבנה מעמיקה לגבי המוצר אותו הוא עתיד לעצב, כגון אופן השימוש, האסתטיקה והאטרקטיביות של המוצר, חווית משתמש, ארגונומיה, תועלת ועוד.

בתהליך העיצוב התעשייתי נדרש חקר שוק נרחב על מנת לוודא שהמוצר העתידי מציע דבר מה חדשני שאין למתחרים, אם מבחינת האסתטיקה או אם מבחינת פונקציונליות/שמישות.


בשלב השני של העיצוב התעשייתי, המעצב מגבש את הקונספט, הרעיון. זהו שלב יצירתי במיוחד המשלב חדשנות יחד עם הידע שנצבר במהלך המחקר על המוצר. בשלבים הבאים של העיצוב התעשייתי, מתמקדים במגוון תחומים אנליטיים כגון פיתוח, שרטוט, תכנון, הנדסה. בשלבים הללו מתכנן המעצב את האב טיפוס באופן תלת מימדי באמצעות תוכנות ייעודיות. לאחר מכן מיוצר האב טיפוס בהתאם לפרמטרים שונים שנקבעו מראש וכוללים היבטים שונים כמו סוג המוצר ומטרות הייצור.


כחלק מהתהליך העיצוב התעשייתי, יתמקד המעצב בבקרה של תהליכי ייצור, שיווק המוצר והמכירה שלו. שלב זה מתאפיין באספקטים כמו האופן שבו המוצר מוצג על המדף או מיקומו בחנות, השתלבות בשוק, הוראות תפעול ועוד.


דגשים בתחום העיצוב התעשייתי

אחד הדגשים החזקים בתחום העיצוב התעשייתי הוא האופן שבו המוצר מבדל עצמו מהאחרים, אם במראה הויזואלי שלו או באופן השימוש. חברות ממכלול רחב של תחומים מבינות כיום שהדרך לליבו של הלקוח העתידי שלהם עוברת דרך עיצוב ייחודי, חדשני, מעניין וטרנדי ונעזרות בעיצוב התעשייתי. את המגמה הזו מאמצות חברות מתחומי האלקטרוניקה, מוצרים פרא רפואיים, רכב ועוד מגוון חברות למוצרי צריכה שונים ומגוונים. דגש נוסף וחשוב הוא האופן בו העיצוב התעשייתי מוזיל עלויות ובכך למעשה ממקסם את הרווחים.


אספקטים חשובים בתהליך העיצוב התעשייתי

מהם האספקטים שיש לקחת בחשבון בעת התנעת תהליך העיצוב התעשייתי של המוצר? ישנן מספר נקודות מהותיות שיש לתת עליהן את הדעת.

ראשית, חשוב להבין מי קהל היעד של המוצר העתידי והתאמת המוצר לצרכיו והעדפותיו של קהל יעד זה.

שנית, יש לבחון את הרווחיות של המוצר ליצרן. העלות היא נקודה קריטית שכן היצרן רוצה ליהנות מרווחים ממכירת המוצר.

לבסוף, נשאל את השאלה מהי הטכנולוגיה בה מיוצר המוצר? תחת הקטגוריה הזו נכלל גם המפעל בו המוצר מיוצר וגם הטכנולוגיה של הייצור, שכן שניהם יכולים להשפיע על החומרים מהם עשוי המוצר ואיך יבוא לידי שימוש.ההיסטוריה - מאיפה הכל התחיל?

במקביל להתקדמות המהפכה התעשייתית החל מאמצע המאה ה 19, החל להתגבש גם העיצוב התעשייתי כתחום מקצועי וגם כתחום הנלמד באקדמיה. למעשה היה זה מצב חדש בו המעצב התעשייתי נהיה גם אומן וגם יצרן, זאת בניגוד לאופן בו היו מיוצרים המוצרים לפני כן - בצורה איטית, בכמויות קטנות ולא מסחריות ובמפעלים מקומיים קטנים.

שפע המוצרים המאפיינים את התקופה המודרנית, כמו כלי רכב כדוגמת מטוס, מכונית ואופנוע, או מסכי הטלוויזיה והטלפונים הנייחים והניידים, כולם תולדה של תהליך העיצוב התעשייתי. הם תוכננו על ידי מעצבים תעשייתיים, יוצרו במפעלים בכמויות מסחריות והשפיעו על האדם והתרבות המודרנית כפי שאנו מכירים אותה כיום.

התפתחויות טכנולוגיות חדשות בתחומים שונים כגון מחשוב, חשמל, אלקטרוניקה, התאפשרו בזכות העיצוב התעשייתי, והוטמעו לציבור הרחב באופן נגיש.


המגמות השולטות כיום

כיום תחום העיצוב התעשייתי הינו מרכיב ראשי בחשיבותו בכל שלבי פיתוח המוצר. בשל התחרות העצומה הקיימת בין החברות המסחריות, הערך של עיצוב תעשייתי נכון ומדוייק הוא גבוה לאין שיעור.

עיצוב נכון יכול לבדל את המוצר ממספר בחינות, ביניהן מחיר אטרקטיבי, עיצוב מושך או פונקציונאליות. כדי להמחיש כמה העיצוב התעשייתי מהותי ומשמעותית ליצירת מוצר מנצח, די להביט בעיצובים הנחשבים לאייקוניים כדוגמת האייפון של Apple, שעוני Swatch, נעלי אייר ג'ורדן של נייקי.

.


Comments


תודה! נשוב אליכם בהקדם

יש לכם רעיון למוצר?

צרו קשר!

החלל החיצון

 יש לכם רעיון או מוצר?

מגיעה לכם שיחת יעוץ חינם!

Anchor 1
bottom of page